Contents
- Interactive map to show live district election results
- LIVE District Council election results per ward
- Parish council election results
- Elections 2023 overview
Interactive map to show live district election results
As votes are counted this map will update to display results per Ward.
Use the controls on the map to zoom in and out. You can also use the Bookmarks button to select a Ward.
LIVE District Council election results per ward
Click on a Ward to view results:
- Bocking Blackwater
- Bocking North
- Bocking South
- Braintree Central and Beckers Green
- Braintree South
- Braintree West
- Bumpstead
- Coggeshall
- Gosfield & Greenstead Green
- Great Notley and Black Notley
- Halstead St Andrews
- Halstead Trinity
- Hatfield Peverel and Terling
- Hedingham
- Kelvedon and Feering
- Rayne
- Silver End and Cressing
- Stour Valley North
- Stour Valley South
- The Colnes
- Three Fields
- Witham Central
- Witham North
- Witham South
- Witham West
- Yeldham
Bocking Blackwater
Name of candidate | Party | Votes recorded | If elected |
---|---|---|---|
Andrews, Dormer David |
The Green Party Candidate | 582 | |
Card, James Christopher |
Liberal Democrat | 347 | |
Chidgey, David Wayne |
Labour Party | 540 | |
Curitz, Jasmine Lara |
Labour Party | 576 | |
Bowers-Flint, Lynette Barbara |
Conservative Party Candidate | 773 | Elected |
Parsons, Richard Gordon |
Labour Party | 421 | |
Walters, Lyn Shirley |
Conservative Party Candidate | 815 | Elected |
Wrench, Justin |
Conservative Party Candidate | 804 | Elected |
Turnout: 25%
Bocking North
Name of candidate | Party | Votes recorded | If elected |
---|---|---|---|
Ayo-Ajala, Felicia Odunayo |
Conservative Party Candidate | 372 | |
Baugh, David John |
Conservative Party Candidate | 522 | Elected |
Jefferis, Lynn Rosemary |
Labour Party | 565 | Elected |
Martin, Keiran Peter |
Labour Party | 506 | |
Phillips, Andrea |
The Green Party Candidate | 226 |
Turnout: 28.9%
Bocking South
Name of candidate | Party | Votes recorded | If elected |
---|---|---|---|
Edwards, Jack Peter Richard |
Conservative Party Candidate | 511 | Elected |
Handy, Karl Anthony |
The Green Party Candidate | 181 | |
Heath, Robert Paul |
Labour Party | 459 | |
McArdle, Trevor Robert |
Conservative Party Candidate | 479 | |
Thorogood, Moia |
Labour Party | 485 | Elected |
Turnout: 24.7%
Braintree Central and Beckers Green
Name of candidate | Party | Votes recorded | If elected |
---|---|---|---|
Attwood, Simon Anthony |
The Green Party Candidate | 422 | |
Ayten, Jonathan Kutsal |
Labour Party | 687 | Elected |
Brown, Karen |
Conservative Party Candidate | 488 | |
Canning, Sandra Ann |
Conservative Party Candidate | 475 | |
Diamond, Thomas Alfred |
Labour Party | 694 | Elected |
Hensman, Andrew Crawford |
Conservative Party Candidate | 425 | |
Mason, Shirley Margaret |
Labour Party | 699 | Elected |
Riches, Colin Albert |
Independent | 393 |
Turnout: 24.5%
Braintree South
Name of candidate | Party | Votes recorded | If elected |
---|---|---|---|
Bowers, Kevin James |
Conservative Party Candidate | 457 | Elected |
Green, Martin John |
Labour Party | 468 | Elected |
Hughes, Thomas James |
Liberal Democrat | 144 | |
Rehman, Saif |
Conservative Party Candidate | 399 | |
Thurgood, Jacqueline |
Labour Party | 444 | |
Wicks, Stuart Roy |
The Green Party Candidate | 185 |
Turnout: 24.4%
Braintree West
Name of candidate | Party | Votes recorded | If elected |
---|---|---|---|
Cunningham, Mary Clark |
Conservative Party Candidate | 727 | Elected |
Prime, George |
Conservative Party Candidate | 692 | Elected |
Scales, Nicholas David |
The Green Party Candidate | 341 | |
Wilsdon, Alexander James Frederick |
Labour Party | 457 | |
Wyatt, Peter John |
Labour Party | 426 |
Turnout: 30.6%
Coggeshall
Name of candidate | Party | Votes recorded | If elected |
---|---|---|---|
Abram, Dennis |
Independent | 928 | Elected |
Agarwal-Hollands, Usha |
Labour Party | 260 | |
Powers, Robert James |
Labour Party | 287 | |
Siddall, Christopher William |
The Conservative Party Candidate | 478 | |
Walsh, Thomas |
Independent | 981 | Elected |
Wilson, Susan Anne |
Conservative Party Candidate | 540 |
Turnout: 39%
Great Notley and Black Notley
Name of candidate | Party | Votes recorded | If elected |
---|---|---|---|
Beatty, Andrew David |
Labour Party | 428 | |
Butland, Graham |
Conservative Party Candidate | 1028 | Elected |
Cunningham, Tom Glencairn |
Conservative Party Candidate | 969 | Elected |
Gerrard-Abbott, Poppy Eloise |
The Green Party Candidate | 490 | |
Jagniaszek, Bronislaw Alexander |
Labour Party | 354 | |
Jones, Antony Christopher |
Labour Party | 384 | |
Ricci, Francesco Patrizio |
Conservative Party Candidate | 979 | Elected |
Sheppard, Graham John |
Liberal Democrat | 284 | |
Smith, Brian George |
Liberal Democrat | 387 | |
Toombs, David |
Liberal Democrat | 347 |
Turnout: 27%
Halstead St. Andrews
Name of candidate | Party | Votes recorded | If elected |
---|---|---|---|
Bond, James John |
Halstead Residents' Association | 664 | Elected |
Finch, David Malcolm |
Conservative Party Candidate | 289 | |
Knight, Steven Richard |
Labour Party | 286 | |
Munday, Andrew Dennis Keanne |
Halstead Residents' Association | 632 | Elected |
Senbanjo, Olatunbosun |
Conservative Party Candidate | 150 | |
Tearle, Kathleen Elizabeth |
Labour Party | 255 | |
Wood, Judith Ellen |
UK Independence Party (UKIP) | 68 |
Turnout: 25.7%
Halstead Trinity
Name of candidate | Party | Votes recorded | If elected |
---|---|---|---|
Britten, Barry George |
Conservative Party Candidate | 180 | |
Fincken, Malcolm John |
Labour Party | 520 | Elected |
Hilton, Linda Janet |
Halstead Residents' Association | 409 | |
Pell, Jacqueline Anita |
Halstead Residents' Association | 625 | Elected |
Poole, Liberty |
Conservative Party Candidate | 143 | |
Warren, Garry John |
Labour Party | 437 |
Turnout: 24.3%
Hatfield Peverel and Terling
Name of candidate | Party | Votes recorded | If elected |
---|---|---|---|
Barker, Jonathan David |
The Green Party Candidate | 409 | |
Bennett, Anthony Scott |
Labour Party | 299 | |
Bennison, Linda Jane |
Labour Party | 312 | |
Coleridge, James William |
The Conservative Party Candidate | 855 | Elected |
Dervish, Joanne Charley |
The Conservative Party Candidate | 877 | Elected |
Turnout: 30.8%
Hedingham
Name of candidate | Party | Votes recorded | If elected |
---|---|---|---|
Beavis, Joanne Clare |
Independent | 941 | Elected |
Calver, Christine Susan |
Labour Party | 156 | |
Creamer, Matthew Alexander John |
Labour Party | 148 | |
Ferrando, Jason Simon |
Conservative Party Candidate | 304 | |
Rawlinson, Philip William |
Conservative Party Candidate | 236 | |
Taylor, Wendy |
Independent | 764 | Elected |
Turnout: 30.1%
Kelvedon and Feering
Name of candidate | Party | Votes recorded | If elected |
---|---|---|---|
Carlaw, Pamela Margaret |
Labour Party | 226 | |
Davidson, Eileen Kirkpatrick |
Labour Party | 246 | |
Finch, Camilla Jane |
Green Party Candidate | 940 | Elected |
Jayatillake, India Jane |
The Conservative Party Candidate | 644 | |
Mitchell, Robert Godfrey Scudamore |
Conservative Party Candidate | 668 | |
Thorogood, Paul Richard |
Green Party Candidate | 1096 | Elected |
Turnout: 43.6%
Silver End and Cressing
Name of candidate | Party | Votes recorded | If elected |
---|---|---|---|
Abbott, James Edward |
Green Party Candidate | 1198 | Elected |
Bayford, Jacky Charles |
The Conservative Party Candidate | 300 | |
Bennison, Steven John |
Labour Party | 134 | |
Griffin, Ann |
Labour Party | 126 | |
Hammond, Darrin Robert |
The Conservative Party Candidate | 297 | |
Hawkins, Annetta Elaine |
Independent | 64 | |
Page, Andrew Francis |
Heritage Party | 51 | |
Wright, Robert James |
Green Party Candidate | 1017 | Elected |
Turnout: 31.5%
The Colnes
Name of candidate | Party | Votes recorded | If elected |
---|---|---|---|
Astley, James Stephen |
The Green Party Candidate | 549 | |
Courtauld, George |
Conservative Party Candidate | 724 | Elected |
Hindley, Sandra Diane |
Labour Party | 346 | |
Preston, Felix Harry |
Labour Party | 247 | |
Spray, Gabrielle Ann |
Conservative Party Candidate | 707 | Elected |
Turnout: 30.8%
Three Fields
Name of candidate | Party | Votes recorded | If elected |
---|---|---|---|
Ault, Mark Ian |
Independent | 995 | Elected |
Canning, Stephen William Bernard |
Conservative Party Candidate | 593 | |
Edwards, William Paul |
Labour Party | 265 | |
Newton, Stephen Jeffrey |
Labour Party | 228 | |
Staines, Michael Robert John |
Independent | 851 | Elected |
Warner, John Philip |
Conservative Party Candidate | 818 |
Turnout: 43.2%
Witham Central
Name of candidate | Party | Votes recorded | If elected |
---|---|---|---|
Barlow, Lucy |
Labour Party | 362 | |
Coleman, Joan Margaret |
Labour Party | 288 | |
Fleet, Barry John |
Liberal Democrat | 259 | |
Gerrard-Abbott, Edwyn James John |
The Green Party Candidate | 358 | |
Rajeev, Sindhu |
Conservative Party Candidate | 510 | Elected |
Thomson, Richard |
Reform UK | 107 | |
Waring, Helen Julia |
Liberal Democrat | 198 | |
Williams, Toby Edward |
The Conservative Party Candidate | 486 | Elected |
Turnout: 27.9%
Witham North
Name of candidate | Party | Votes recorded | If elected |
---|---|---|---|
Barlow, Philip Robert |
Labour Party | 477 | |
Blaxill, Timothy Ronald Keith |
Reform UK | 67 | |
Headley, Leanora Agene |
Labour Party | 418 | |
Hicks, Stephen Eric |
Green Party Candidate | 401 | |
Hughes, Philip John |
Green Party Candidate | 396 | |
Taylor, Billy |
The Conservative Party Candidate | 568 | Elected |
Williams, Ethan |
The Conservative Party Candidate | 543 | Elected |
Turnout: 26.9%
Witham South
Name of candidate | Party | Votes recorded | If elected |
---|---|---|---|
Bills, Stephanie |
The Green Party Candidate | 174 | |
Heath, Paul Alan Thomas |
Labour Party | 501 | Elected |
Hewitt, Paul Michael Simon |
Liberal Democrat | 137 | |
Korsinah, William Kwame |
Conservative Party Candidate | 448 | |
Martin, Jacqueline Suzanne Marie |
Labour Party | 473 | Elected |
Ryland, Charles Norman |
Liberal Democrat | 97 | |
Trigg, Joe William |
Conservative Party Candidate | 424 |
Turnout: 26%
Witham West
Name of candidate | Party | Votes recorded | If elected |
---|---|---|---|
Ager, Susan |
The Green Party Candidate | 361 | |
Coleman, Jack Christopher Michael |
Labour Party | 467 | |
Crane, Steven Victor |
Green Party Candidate | 254 | |
Hayes, Jonathon |
The Conservative Party Candidate | 533 | Elected |
Holt, Andrew Simon |
Liberal Democrat | 98 | |
Ramage, Ronald Philip |
The Conservative Party Candidate | 520 | Elected |
Robertson, Jack Michael |
Labour Party | 427 |
Turnout: 28.3%